x

CCTV kamera sistemleri; kapalı devre televizyon olarak da bilinen kamera görüntüleme sistemlerine verilen isimdir.  Bu sistemler ile trafik kontrolleri, farklı konumlarda yer alan işletmelerin kontrolü, müşteri trafiğinin denetlenmesi gibi çalışmalar yürütülebilir.  Kamera sistemleri genel olarak güvenliğin sağlanması adına kullanılsa da farklı amaçlar için de tercih edilebilir.

Güvenlik alanındaki atılımlarla birlikte CCTV güvenlik sistemleri de farklı teknolojileri barındırmaya başladı. CCTV kamera sistemleri kablo üzerinden ya da bir network üzerinden IP ile yapılabilir. Ayrıca hem kablo hem de IP üzerinden yapılan teknolojiler de mevcuttur.

CCTV kameraları yardımıyla bir yerden alınan görüntü başka bir yerdeki konuma iletilir.  Yani bir yerden alınan görüntüyü takip edebileceğiniz sistemlerdir.  Bu sistem bir kameranın kablo sayesinde bir televizyon ya da monitöre bağlanmasıyla meydana gelir. Gelişmiş bir CCTV kamera sistemi ile kamera ve monitöre ek olarak lens, kayıt cihazı, switch gibi parçalar da eklenebilir. Ayrıca kameraya ek olarak harici şekilde mikrofon eklemesi yapılarak ses kaydı da alınabilir. CCTV kameralarının kendisinde de dahili mikrofon olan modeller bulunmaktadır. Bu sistem genel olarak güvenlik ya da suçla mücadele gibi alanlarda kullanılsa da farklı ihtiyaçlara da cevap vermektedir.

CCTV Kamera Sistemleri Kullanım Alanları

CCTV kamera sistemleri geniş bir kullanım alanına sahiptir. Genel olarak güvenlik amacıyla kullanılsa da bu sistemi tercih edebileceğiniz ihtiyaçlar şu şekildedir;

 • Belirli bölgelerdeki trafik alanlarını izleyebilir ve sistem üzerinden takip ederken yönetimini yapabilirsiniz.
 • İşletmenizde, fabrikanızda ve atölyeleriniz ürünlerinizin kalite kontrolünü gerçekleştirebilirsiniz.
 • Toplu taşıma araçlarında düzeni sağlama ve araçların servis kalitesini arttırmak adına kullanabilirsiniz.
 • Toplu yaşam alanlarında ortaya çıkabilecek kazaları ve tedbirsiz davranışları önleme amaçlı kurabilirsiniz.
 • Belirli bir ortamda kötü niyetli kişileri belirleyerek ortaya çıkabilecek hırsızlık ve diğer olumsuz durumları tespit edebilirsiniz.
 • Tiyatro, toplantı salonu ya da konferans salonu gibi yaşam alanlarını farklı açılardan izleyebilirsiniz.
 • Şehirlerde izleme sistemi olarak kullanabilirsiniz. Mobese ismiyle bilinen sistemde çok sayıda kamera ekleyerek köprü, yol, kavşak gibi noktalardaki trafik durumunu takip edebilir ve sürekli kayıt altına alabilirsiniz.
 • İşyerinizi izleyebilir, çalışma ortamınızı takip edebilir ve çalışanlarınızı takip edebilirsiniz.
 • Gizli kamera şeklinde kullanabilirsiniz.
 • Tiyatro, stadyum ve konser alanı gibi büyük yerlerde yapılan gösterilerin herkes tarafından kolayca izlenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Infrared aydınlatma özelliği sayesinde karanlık alanlarda gözle görülemeyecek görüntüleri yakalayabilmek adına kullanabilirsiniz.

Görüldüğü gibi CCTV kamera sistemlerinin geniş bir kullanım amacı vardır. Şimdi de farklı özellikler barındıran CCTV kamera sistemlerinin türlerine değinelim;

CCTV Kamera Sistemleri Türleri Nelerdir?

Günümüzde kullanılan 3 farklı CCTV sistemi vardır. Bütçenize, kullanım amacınıza ve ihtiyacınıza uygun olacak şekilde farklı türleri kullanabilirsiniz. Kullanılan CCTV kamera sistemi türleri şu şekildedir;

 • Analog CCTV Sistemleri

Analog CCTV sistemleri; sabit ya da hareketli kameraları, sistem kontrol ünitesini, switch, kayıt cihazlar, izleme yazılımı ve monitör parçalarından meydana gelmektedir. Sabit ve hareketli kameralar yardımıyla elde edilen görüntüler UTP kablo yardımıyla kayıt cihazlarına aktarılmaktadır. Kayıt cihazları da görüntüleri elde edilen görüntüleri dijital ortama aktararak yüksek görüntü kalitesine saklanmasına yardımcı olur. Gelişmiş kayıt cihazları sayesinde dijitale dönüştürülen görüntüler IP üzerinden ağa aktarılır ve uzaktaki bir konumdan da izlenebilir.

 • IP CCTV Sistemleri

IP CCTV sistemleri IP kamera, IP endocer, decoder, izleme ve kayıt yazılımları, ağ video kaydedicisinden meydana geliyor. IP kameralar üzerinden elde edilen görüntü ağ kayıt cihazına iletiliyor.  Ağ kayıt cihazı ile elde edilen görüntü depolanır. IP CCTV sistemlerinde görüntüyü uzak bir konumdan da takip edebilirsiniz. Ayrıca sistemin uzağında bağımsız olan bir yerde de kolayca kayıt altına almanız mümkündür.

 • Hyribd CCTV Sistemleri

Hyribd CCTV sistemleri; analog CCTV ile IP CCTV sistemlerinin birleştirilmesiyle ortaya çıkan bir sistemdir. Bu sistemde analog kamera, IP kamera, izleme yazılımı, gelen görüntüyü kayıt etme görevi gören Hyribd DVR cihazları vardır. Hybrid kayıt cihazlarından depolanan görüntü 720p, 1080 p gibi yüksek çözünürlükte saklanabiliyor.

CCTV kamera sistemleri arasından birini seçerek ihtiyacınıza uygun bir kurulum yaptırabilirsiniz.  Her CCTV yöntemi birçok konuda kişisel ya da genel kullanımlar için özel çözümler barındırmaktadır.

CCTV Kamera Sistemleri Seçimi Nasıl Yapılır?

CCTV kamera sistemlerinde doğru sistemin seçimi çok önemlidir. CCTV kamera seçiminde dikkat edilmesi gereken özellikler şu şekildedir;

 • Görüntüyü aktaracağınız ortamın iç ya da dış ortam olup olmadığına bakın. Kullanacağınız ortama uygun özelliklere bağlı bir kamera seçimi yapmalısınız.
 • Görüntü aktarımı yapılacak ortamda ışıksız ortamda görüntü kaydı ve izleme yapılıp yapılmayacağına dikkat etmelisiniz. Gece görüntü kaydı gerçekleştirecekseniz gece görüşlü bir kamera tercih etmelisiniz. Özel IR ledlerinin sayısı fazla olan kameralar gece daha yüksek performans gösterir.
 • Gündüz ışıklı ortamda görüntü kaydı ve izleme yapacaksanız da izleme yapılacak alanda gerçek renklerde kayıt gerçekleştirilip izleme yapılacağını göz önünde bulundurmalısınız. Renkli kameralar kullanarak gündüz daha kaliteli görüntüler kayıt altına alabilirsiniz.
 • Görüntü kaydı yapılacak ortamdan alınacak görüntünün kalitesi de önemlidir. Alanın detaylı ve daha net görüntülenebilmesi için üst düzey görüntü kalitesi vadeden kameralar tercih etmelisiniz. Net görüntü alabilmek için küçük sensör değeri olan kameralar tercih etmelisiniz.
 • Görüntü aktarmak istediğiniz alanda hangi özellikte kamera kullanacağınızı seçmelisiniz. Kamera seçiminizi uygun şekilde yapmalısınız. Böylece ihtiyacınız olan görüntüyü daha kolay alabilirsiniz.

CCTV Kamera Sistemleri Kurulumunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

CCTV kamera sistemleri kurulumu yapmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır.  Öncelikle görüntü aktarmak istediğiniz alanda geniş açı ya da uzunluğun ön planda olmasını sağlamalısınız. Geniş bir açı tercih ediyorsanız lensin mm değeri küçük olmalıdır. Uzunluk talebi söz konusuysa mm değeri daha büyük olmalıdır. CCTV kamera sistemlerinin kurulumunda önemli noktalar vardır. Kullanılacak lensin Autoiri ya da Standart özelliklere sahip olması önemlidir.

Görüntü kayıt ya da dijital kayıt cihazı seçecekseniz görüntü kaydını ve aktarımı gerçek zamanlı olarak talep ediyorsanız ürünün FRM değerinin yüksek olması gerekiyor.  Kamera sayınız da dikkate alındığında sisteminizde kamera başına 25 FRM düşüyorsa kayıt cihazı gerçek zamanlı çalışabilir. CCTV kamera sistemleri ile kayıt altına aldığınız görüntüyü ya da monitöre aktardığınız görüntüyü uzaktan da izlemek istiyorsanız uzaktan erişim özelliği bulunan bir kart ya da dijital kayıt cihazı satın almalısınız.  Ayrıca dijital kayıt cihazı satın alacaksanız HDD ‘nin dahil olmadığını da belirtelim.

Kurulumunu yaptırdığınız CCTV kamera sistemlerinde PCI kartların yazılım desteği olacaktır. Uzaktan erişim sağlayabilmek için kutudaki yazılımı ayda İnternet Explorer uygulamasını kullanabilirsiniz. 4 kanal PCI kartlarında üzerindeki da sayılmak üzere 4 tane BNC girişi vardır.  4 kanal üstünde yer alan kartlarda kutunun içinden sekizli, on altılı, otuz ikili çoklayıcı elde edebilirsiniz.

CCTV kamera sistemlerinde sistemin muhafaza edileceği ortam da önemlidir.  Kameranın yer aldığı ortama uygun muhafaza sağlanmalıdır. Soğuk hava şartlarında görüntü aktarımı yaptıracaksanız rezistanslı muhafaza tercih etmelisiniz. Kameraların uygun muhafaza edilmesi ihtiyaçların çözümünde ve uzun ömürlü kullanımda etkilidir.

Call Now Button
Open chat