x

termal kamera fiyatları ateş ölçer termal kamera

Termal Kamera Özellikleri:

  • Bir saniye altında sıcaklığı tespit edebilme
  • Aynı anda çoklu kişi ölçümleme
  • Fiziksel teması önlemek için temassız ölçüm
  • Çevresel ısı kaynaklarından gelecek yanlış alarmı engelleyecek algoritmaya sahiptirler

Talepleriniz için direkt olarak info@proteksis.com.tr  mail adresimizden genel ve fiyat bilgisi talep edebilirsiniz.


Kamera sistemleri her mekânda ve her alanda kullanılan teknolojik aletlerdir. Kamera teknolojisi geliştikçe kameraların özellikleri ve karşıladıkları ihtiyaçlar da gelişmektedir. Kameraların ilk çıkış amacı bir şeyleri kaydetmek ve belgelemekti. Gün geçtikçe gelişen her şey gibi kameralar da gelişti. Teknolojinin hızla geliştiği yaşadığımız dönemde kameralar çeşitli boyutlarda ve çeşitli özelliklerde üretilmektedir.

Günümüzde hastalıkların tanısında bile kameralar kullanılmakta ve teknolojik gelişmeler sayesinde dakikalar içerisinde ateş ölçer termal kamera ürünleri ile kişilerin ateşi hiç temas bile etmeden ölçülebilmektedir.  Günümüzde termal kamera sistemleri de oldukça sık tercih edilen teknolojik cihazların başında gelmektedir. Çevremizde pek çok yerde termal kamera çeşitlerine denk gelmekteyiz. Havaalanlarında, okullarda, fabrikalarda, alışveriş merkezlerinde, bankalarda termal kamera çeşitleri kullanılır. Bunlar insanların güvenliğini sağlamak amaçlıdır.

Binaların girişindeki güvenlik görevlileri çıplak gözle insanların üzerindeki her şeyi göremezler. Bu noktada teknolojiden destek alırlar. Girişlerde insanlar termal kameralardan geçirilir ve gözle görülemeyecek her şey bu kameralar sayesinde görüntülenir.

Kamera Sistemleri Nasıl Çalışır?

Kameraların temel görevi görüntü kaydetmektir. Videolar ve fotoğraf çekme amaçlarının dışında güvenlik sistemleri için de kameralar kullanılır. İş yerleri çalışma alanlarının her yerine güvenlik kameraları koyarak değerli eşyalarını ve ürünlerini korurlar. Güvenlik sistemlerinin olmazsa olmazı kameralardır. Görüntüleri anlık olarak kaydedip bilgisayar ortamına anlık olarak gönderir. Böylece mekanların anlık olarak görüntülenmesi sağlanır. Gelişen teknolojiyle beraber kameralar sadece görüntü kaydetme ve aktarma işlemleriyle sınırla kalmamaktadır. Kameralar sayesinde gözle görülmeyen pek çok şey görülebilir.

Örneğin alışveriş merkezlerine, havaalanlarına girerken çantalarımızı bıraktığımız kamera sistemleri çanta içerisindeki her şeyi görüntülemektedir. Böylece olası tehlikeli bir eşya ile karşılaşıldığında hızlıca müdahale edilebilir. Teknolojinin gelişmesi kamera sistemlerinin tıp alanında kullanımına yol açmış ve pek çok kolaylık da sağlamıştır. Özellikle son dönemlerde yaşanan salgın hastalıklarla mücadele sürecinde profesyonel termal kamera ürünleri sayesinde sağlık kuruluşları ve sağlık sistemi oldukça iyi adımlar kat etmektedirler.

 

Termal Kameraların Tarihi

Termal kameralar askeri alanda büyük gelişmeler sağlamıştır. Gece görüşü sağlayan kameralar sayesinde askeri alanda büyük başarılar kazanılmıştır. Gözle görülemeyen tüm nesneleri nesnelerin yaydıkları ısılar sayesinde fark edip kamera üzerinden görülmesini sağlamaktadır. Termal kameralar hassastır ve kaydettikleri ısı değerlerini renkli olarak göstermektedir. Kaydettiği değerleri renklerle ifade etmektedir. Termal kamera kullanımı için de belli bir eğitim almak gerekmektedir.

Termal kameraların hassasiyet özelliklerine göre ortamdaki ısı değişimlerini de kaydedebilirler. Termal kameralar sayı değerinden önce renklerle durumu ifade etmektedirler. Ortamdaki yüksek ısıyı kırmızı ve turuncu renklerde yansıtırken, düşük ısıları da mavi ya da mor renklerle yansıtırlar. Termal kameralar ilk üretildiğinde bugünkü gibi üretilmediler. Tabi ki ilk termal kameralar bu kadar hassas ve kusursuz değillerdi. Gün geçtikçe termal kameraların mercekleri ve hassasiyetleri arttı. Böylece kusursuz görüntülemelere olanak sağlandı.

 

Termal Kameraların Kullanım Alanları Nelerdir?

Termal kameralar temel olarak insan gözünün göremediklerini gösterir. Hassas kameralardır. Termal kameralar günümüzde sık sık sağlık alanında kullanılsalar da ilk çıkış amaçları gece görüşü içindir. Daha çok askeri alanda kullanılan termal kameralar askerlere gece görüşü sağlayarak düşmanları görmelerine yardımcı olmuştur. Sadece karadaki nesneler için değil aynı zamanda denizde ya da okyanuslardaki gemilerin önlerine çıkabilecek buzdağlarını görebilmek için de kullanılmışlardır. Termal kameralar ortamdaki hassasiyetleri ölçmek amaçlı da kullanılmaktadır. Nem ve ısı ölçen termal kameralar mühendislik harikası olarak kabul edilmektedir. Binaların yalıtım kalitesini belirlemek için de termal kameralardan destek alınmaktadır.

Elektrik akımlarındaki kontrolleri sağlamak için de sık sık termal kameralardan destek alınır. Böylece daha güvenli bir çalışma ortamı yaratılmış olur. Riskli çalışma ortamlarında kontrol amaçlı olarak önceden termal kameralarda görüntüleme yapılır ve sonra çalışmaya başlanır. Endüstriyel makinaların arıza yapma olasılığı oldukça fazladır. Her arıza gözle görülemez. Ya da kontrol edilmediği sürece çok daha büyük sonuçlar ortaya çıkmadan fark edilmesi zordur. Bunun önüne geçebilmek için belirli aralıklarla termal kameralarla makineler kontrol edilmektedir. Böylece cihazların elektrik akımları ve ısıları kontrol edilerek önlem alınmış olunur.

Termal Kamera  Avantajları Nelerdir?

İnsan gözü her şeyi göremez. Bu nedenle bazen tehlikelerle karşı karşıya kalır. Bu durumda teknoloji insanların yardımına yetişir. Normal kameralar sadece görüntü kaydeder. Gelişen teknoloji sayesinde hassas kameralar icat edilmiş ve sadece görüntü kaydetmenin çok daha ilerisine geçilmiştir. Böylece ortamdaki ısıların bile görüntüsünü kaydeden termal kameralar icat edilmiştir.

Her cismin yaydığı bir ısı vardır. Kimisi çok düşükken kimisi yüksek ısı yararlar. Bazı ısıları elle hissedemeyebiliriz. Bunun için geliştirilen özel kameralar kullanılır. Termal kameralar sayesinde ortamdaki gaz kaçakları bile tespit edilerek önlem alınır. Geniş mekânlarda ya da insanların giremeyeceği kadar küçük ortamlarda arıza veya sorun tespitlerinde termal kameralar kullanılır. Bu kameralar sayesinde pek çok kriz çözüme kavuşur. Sağlık sektöründe temas edilmemesi gereken zamanlarda kullanılan termal kameralar sayesinde sağlık personelleri güvence altına alınır.

Sağlık Açısından Termal Kameraların Önemi Nedir?

Kameralar tıp alanında en çok destek alınan teknolojik cihazlardır. Pek çok görüntüleme cihazının temel mantığı görüntü kaydetmektir. Ameliyatlarda da mini kameralarla organlara ulaşarak teknolojiden destek alınmaktadır. Günümüzde yaşanan sağlık sorunlarına teknoloji kayıtsız kalmamış ve termal kameralar geliştirilmiştir. Özellikle salgın hastalıkların tedavisinde yararlı olan bilgisayarlı termal kamera sistemleri hastalıkların tanısı ve hızlı tedavisi konusunda büyük zamanlar kazandırmaktadır.

Kalabalık ortamlarda bile hızla ateş ölçümü yapabilen termal kameralar sayesinde uzmanlar bir ortam içerisinde yer alan insanların ateşlerini hiç temas etmeden hatta yakın mesafeye ulaşmadan dahi ölçebilirler ve tanı koymada hız kazanırlar. Termal kamera sistemi ölçümlerinde kameraların hassasiyetleri ve ölçüm hızları önemlidir. Proteksis kamera sistemleri sayesinde her amaca uygun kamera sistemlerine sahip olabilirsiniz.

 

Corona Virüsle Mücadelede Termal Kameraların Önemi

Son dönemlerde tüm dünyayı etkisi altına alan salgın virüs corona ile her alanda mücadele edilmektedir. Bu süreçte sağlık alanındaki tüm teknolojik gelişmeler hastalığın iyileştirmesine katkı sağlamaktadır. Corona virüs en sık temas yoluyla bulaştığı için teması en aza indirmek gerekmektedir. Bu nedenle sağlık çalışanları hastalara veya hastalık şüphesi olanlara temas etmemelidirler. Burada sağlık çalışanlarının yardımına termal kameralar koşmaktadır.

Termal kameralar sayesinde sağlık çalışanları hastalara hiç dokunmadan aradaki mesafeyi koruyarak onların ateşlerini ölçerek tedavi sürecinde adım atlamaktadırlar. Bu durum hastalığın yayılmasını büyük oranda engellemektedir. Ayrıca termal kamera hızları sayesinde daha fazla hastanın ateşi daha hızlı şekilde ölçülerek kayıt altına alınabilmektedir. Bu tedavi sürecine olumlu olarak yansımaktadır.

Termal Kamera Fiyatları

Termal kamera sistemleri daha çok iş yerinde, kurumlarda veya büyük mekânlarda belirli amaçlar için kullanılmaktadır.  Kullanım amaçlarına göre özellikleri ve fiyatları değişmektedir. Çeşitli boyutlarda üretilen termal kameraları satın almadan önce kullanım alanınızı ve kullanım amacınızı belirlemeniz gerekmektedir. Termal kameralar hakkında daha fazla detaylı bilgi almak için hemen bizi arayın.

Call Now Button
Open chat