x
Ürünlerimiz

Günümüzde artık iş yerimizi, ofisimizi, müdürü olduğumuz kurum ve kuruluşları hatta evimizi bile korumak için güvenlik sistemlerine başvurmak zorundayız. Bunlardan bir tanesi de kartlı geçiş sistemi. Son yıllarda kullanımı giderek artan kartlı geçiş tam güvenliği sağlaması açısından birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Firmaların da güvenliğin yanında disiplini sağlamak istemesi ile kullanım alanlarının giderek genişlediğini söylemekte yanlış olmayacaktır. Sokakta yürürken bile birçok kurumun, iş yerinin, yurdun önünde artık bu tarz güvenlik sistemlerine rastlayabiliriz. Yazımızda kartlı geçiş sistemi hakkında tüm merak ettiklerinizin cevabını bulabilirsiniz.

 

Kartlı Geçiş Sistemleri Nedir?

Güvenlik konusunda sistemlerin değiştiğini ve artık daha hassas konuların üzerinde durulduğunu söyleyebiliriz. Bu gelişen sistemlerden bir tanesi de kartlı geçiş sistemi.

Kartlı geçiş sistemleri basit bir tabirle güvenli geçişi sağlayan algoritmik okuyucu sistemidir. Bu geçiş kapı, bariyer ve turnike modelinde olabilir. Kartın okunması ile bilgiler datada depolanır ve ilerleyen süreç için aslında bir güvenlik duvarı oluşturulmuş olur. Özellikle son yıllarda suç oranın düşmesi, suçlu kimselerin hareket alanlarının daraltılması konusunda bu tarz güvenlik sistemlerinin payı büyüktür.

 

Kartlı Geçiş Sistemi Kullanım Alanları

Kartlı geçiş sisteminin kullanım alanları artık çok geniş diyebiliriz. Ve kullanım alanlarındaki bu genişleme ve gelişme halen devam etmekte.

En sık kullanım alanları konusunda devlet kurumlarını gösterebiliriz. Özellikle belirli kişilerin girme izni bulunan devlet kurumlarında kartlı okuma sistemlerini görebiliriz. Bu şekilde önemli kişiler ve bilgilerin bulunduğu kurumlar güvenlik altına alınmış olur.

Diğer bir alan ise üniversiteler. Çoğu üniversite fakülte veya kampüs yerleşkesinin girişine turnikeler yerleştirilir. Çipli öğrenci kartlarının kart okuma cihazlarına okutulmasıyla giriş sağlanır.

Kartı geçiş sistemlerinin en çok kullanıldığı alanlar ise şehir içi ulaşımın gerçekleştirildiği alanlardır. Bunlar arasında iskeleler, metro istasyonları, duraklar gösterilebilir.

Tüm bunlar ile birlikte;

 • Öğrenci yurtları
 • Pansiyon ve oteller
 • Bankalar
 • Askeri bölgeler
 • Şahsi ev
 • İş yeri

Gibi alanlarda kartlı geçiş sistemi kullanılmaktadır. Son yıllarda parmak izi ile birlikte en çok tercih edilen güvenlik sistemlerinden bir tanesidir.

 

Kartlı Geçiş Sistemi Avantajları Nelerdir?

Kartlı geçiş sisteminin en büyük avantajı kullanıldığı alanı tam anlamıyla güvenlik altına almasıdır. Yabancı veya istenmeyen kişilerin ilgili bölgeye girmesi istenmiyorsa bu anlamda tam koruma sağlayacaktır.

Bununla birlikte emek avantajı vardır. Özellikle eğitim kurumları, şirketler veya özel alanlarda önceki yıllarda giriş çıkışlar defterde not olarak tutulurdu. Kart sisteminin hayatımıza girmesi ile artık bu işe de fazla gerek kalmadı diyebiliriz. Sistem zaten kart sahibinin giriş çıkış saatine kadar pek çok veriyi datasında saklayacağı için daha zahmetsiz bir listeleme yapılabilir.

 

Kartlı Geçiş Sistemi Nasıl Çalışır?

Kartlı geçiş sisteminin kullanım alanına göre çalışma prensini değişiyor desek yanılmış olmayız. Genel anlamda çalışma şekli ise şu şekilde;

Şirket veya firma özelinden gidersek çalışana verilen proximity kartlar, okuyucuya okutularak giriş çıkış sağlanabilir. Bu işlemler sırasında algoritması gereği kart kullanıcısının bilgileri okunur ve yaptığı işlemin tarih, saat bilgileri data edilir.

Bununla birlikte farklı alanların kullanım şekilleri de şu şekilde oluşmaktadır;

 • Evinizde veya şahsi iş yerinizde kapı veya bariyer gibi yerleri açabilir.
 • Turnikeli geçiş sistemlerinde turnikenin açılmasını sağlar. Konser alanları, festival alanları veya ulaşım merkezlerinde bunu sıkça görebilirsiniz.
 • Karttan ücret veya hak düşerek çalışabilir. Bunun içinde en akılda kalan örnek ulaşım üzerinde kullanılan kartlar olacaktır.
 • Son olarak sadece giriş çıkış yapıldığına dair data depolanmasını sağlayan kartlar vardır. Çalışma prensibi de sadece bunun üzerine kuruludur. Bu maddeye örnek vermemiz gerekirse üniversiteler, liseler veya öğrenci yurtları örnek olarak gösterilebilir.

 

Kartlı Geçiş Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

Güvenlik sistemleri içerisinde son yıllarda oldukça tercih edilen kartlı geçiş sistemleri kendi içinde çeşitlere ayrılır. Özelliklerine ve fonksiyonlarına göre ayrılan gruplar şu şekildedir.

 • Standole kartlı geçiş sistemleri
 • Panelli kartlı geçiş sistemleri
 • Online kartlı geçiş sistemleri
 • Offline kartlı geçiş sistemler

 

Kartlı Geçiş Sistemi Özellikleri

Kartlı geçiş sistemleri cihazdan cihaza değişen özelliklere sahiptir. Tabi ki en önemli özelliği güvenliği tam anlamıyla sağlaması ve disiplinli bir sistemin kurulmasıdır. Bu temel özelliğinin ardından diğer özelliklerinden bahsedebiliriz.

Kartlı geçiş sisteminin özellikleri tabi ki cihazlarında toplanıyor. Markaya veya kaliteye göre değişen özelliklere genel bir bakış açısı getirirsek şunları sayabiliriz.

Kart hafızası açısından geniş olurlar. Örneğin ortalama bir cihaz 500-1000 arasında kullanıcı kartını datasında tutabilir.

Teknolojik bir cihaz olduğu için elektriğe ihtiyaç duyacaktır. Bataryalı veya pilli seçenekler uzun vadede sorunlar yarattığı için neredeyse hiç kullanılmamaktadır.

Faydası olarak da görülebilecek özelliklerinden bir tanesi de şahsi ofis veya evler için. Anahtar kullanımı konusunda sıkıntı yaşayanlar, anahtar taşımak istemeyenler içinde sadece kart taşıma özelliği çok daha cazip gelebiliyor. Evininizin anahtarını cüzdanınızda taşımak çok kolay olacaktır.

 

Kartlı Geçiş Sistemi Fiyatları

Kartlı geçiş sistemi fiyatları bazı faktörlere göre değişim gösterebilmektedir. Örneğin cihazın kalitesi veya sahip olduğu özellikler buna örnek olarak gösterilebilir.

Aynı zamanda sistemin kurulacağı koşullarda yine fiyatta farklılıklar yaratabilir. Mesela cihaz ile birlikte turnike alımı ve montajı da yapılmak istenirse fiyat biraz daha artabilir. Sadece kart okuyucu cihazın yeteceği düşünülüyorsa bu kez fiyat düşük olacaktır.

Kartlı geçiş sistemleri hakkında detaylı bilgi ve fiyat bilgisi almak istiyorsanız (534) 635 24 10 numaralı telefonu arayabilir veya info@proteksis.com.tr mail adresimize mail atabilirsiniz.

 

Kartlı Geçiş Sistemi Nasıl Kurulur? Montajı Nasıl Yapılır?

Kartlı geçiş sisteminin kurulumunun öncesinde cihaz seçimi yapılmalı kurulacak alan ve donanım ona göre hazır hale getirilmelidir.

Bu noktalar geçildikten sonra üniversite, hastane, ofis veya iş yeri fark etmeksizin seçilen alanın giriş ve çıkışına cihazlar yerleştirilebilir. Turnikeli bir geçiş sistemi isteniyorsa cihaz haricinde turnike montajı da yapılması gerekecektir.

Montaj ve kurulum işleminin tamamlanması ile cihazı kullanacak öğrencilere, çalışanlara veya kullanacak her hangi birisine kartları dağıtılır. Bu kartlarda kullanıcıların bilgileri yüklü olacaktır ve okuyucu bu bilgileri hatırlayarak datasında giriş çıkış bilgilerini depolayacaktır.

Kart dağıtımının ardından cihaza yazılım yüklenir ve kartlı geçiş sistemi hazır hale gelir. Artık kartlı geçiş sistemlerinin güvenliği ve disiplini altında kendinizi rahat hissedebilirsiniz.

Call Now Button
Open chat