x

Genel seslendirme sistemleri;  acil durumlarda bir binada yer alan çalışanların ya da ziyaretçilerin güvenli bir şekilde tahliye edilmesini sağlayan sistemlerdir. Ayrıca bir yaşam alanında yapılacak olan anonslar için tercih edilen sistemlerdir. Bu sistemler genel duyurular ya da ortaya çıkabilecek ani durumlarda yapılması gereken anonslar ve acil durum mesajları için bir merkezden tüm bölgelere ulaşma fırsatı tanır.

Genel seslendirme sistemlerini kullanarak oturduğunuz yerden istediğiniz bölgeye gerekli bilgilendirmeleri kolayca yapabilirsiniz.  Genel olarak büyük binalar ya da geniş yaşam alanlarında merkezi bir bölgeden uyarıların yapılabilmesi adına genel seslendirme sistemleri kullanılmaktadır. Bu sistemler acil durum yaşandığında belirli alanlarda merkez ünitelerine kaydedilen mesajları da belirtebilir. Yani sistemin başında olmadan da acil bir durumda daha önce kaydedilen anonsun kolayca yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Genel seslendirme amacıyla kurulan sistemler tüm işletmeler ve toplu yaşam alanlarında içeride yer alan herkesin kısa süre içinde doğru bir yöntemle tahliye edilmesini, bilgilendirilmesini sağlar. Ayrıca sistemden müzik yayını ve siren yayını da yapabilirsiniz. Farklı yaşam alanlarında farklı ihtiyaçları için kullanılabilecek yüksek teknolojiye sahip genel seslendirme sistemleri kullanılabilir.

Seslendirme sistemleri insanlara doğrudan hitap edebileceğiniz sistemlerdir.  Genel seslendirme sistemleri genel olarak yangına dayanıklı kablo ve özel çalışma prensibine uygun olarak üretilir. Böylece insanların her durumda kolayca bilgilendirilebilmesi sağlanabilir. Sistem acil durumlara karşı özel olarak üretilmektedir.

Genel Seslendirme Sistemleri Nasıl Çalışır?

Genel seslendirme sistemleri çalışma prensibi kurulu olduğu alanlarda yayın yapmaya dayalıdır. Yani bu sistemler yangın algılama ya da ihbar sistemleri ile entegre şekilde çalışabilir.  Sistemlere kurulan acil anons modülü sayesinde yangın ya da diğer acil anonslar yapılması gereken alanlarda kolayca yapılabilir. Bu sistemlerle geniş alanlarda genel anonslar da yapılabilmektedir. Kayıt altına alan duyurular yapılabileceği gibi anlık olarak da duyuru yapma fırsatı vardır.

Genel seslendirme amacıyla kurulan sistemler bazı ünitelerden meydana geliyor. Bu sistemlerde mikrofon, hoparlör, ampfilikatör, mikser ve ses kontrol ünitesi gibi bölümler vardır. Bir tehlike yaşandığı anda ana kumanda merkezinden daha önceden yerleştirilen hoparlörler yardımıyla içerideki kişilerle bağlantı kurulur ve gerekli tüm anonslar yapılır. Anons durumları için hoparlörler çok önemli bir yer taşımaktadır. Hoparlörler doğru şekilde yerleştirilmeli ve her köşeye erişim sağlanmalıdır. Sistemde yer alan mikrofonlar üzerinden verici sistemlerinden alıcı sistemlerine iletim sağlayabilir ve anlık olarak duyurularınızı karşı tarafa iletebilirsiniz.

Genel seslendirme sistemlerinde son teknolojiler kullanılıyor.  Genel amaçlı mesaj iletimi özelliği sayesinde her an fon müziği yayını da yapılır. Ayrıca normal anlarda müzik yayını da yapabilirsiniz. Ancak genel seslendirme sistemlerinin genel amacı acil anlarda ikaz yayınlarının yapılması ve olay yerinin en kısa sürede sorunsuz olarak boşaltılmasını sağlamaktır.

Genel seslendirme sistemlerinde  bir yönetim odası olur. Yönetim odasında bir görevli bekleterek yönetimi yapmasını sağlayabilir ya da buradan tüm kayıtları tutabilirsiniz. Kontrol odasında olası bir tehlike anında gerekli önlemlerin alınması için kolayca çevreyi yönlendirebilirsiniz.

Genel Anons Sistemleri Kullanım Alanların Nelerdir?

Genel seslendirme sistemleri geniş bir kullanım alanına sahiptir. Birçok sektörde ya da yaşam alanında kullanılabilir.  Profesyonel olarak seslendirme sistemine ihtiyaç duyan tüm tesis ya da işletmelerde kurulabilecek sistemlerdir.

Genel seslendirme sistemlerinin kurulumu yapılacak alanın ihtiyacına ve özelliklerine göre bir sistem projelendirilir. Kamu kurumlarına, fabrikalara, sanayi sitelerine, alışveriş merkezlerine, plazalara, ofislere, eğitim kurumlarına, otellere, askeri kurumlara, tatil köylerine, statlara, hastanelere, tren istasyonlarına, depolama alanlarına, sinemalara, tiyatrolara,  üniversitelere, otobüs garlarına, toplantı salonlarına ve daha birçok yaşam alanına genel anons sistemleri kurulabilir.

Bu sistemleri kapalı alanlarda tercih edebileceğiniz algısı yanlıştır. Parklarda ya da daha piknik yerlerinde de genel anons sistemleri kullanılabilir. Ayrıca küçük köy, mahalle, belde, ilçe gibi alanlarda da genel anonslar amacıyla bu sistemler kurulabilmektedir. Ses, müzik ya da siren yayını yapılabilecek her türlü yaşam alanına genel seslendirme sistemleri kurulabilir. Bunun yanında belediye binalarında, müftülüklerde, camilerde, limanlarda, pazar yerlerinde, hastanelerde ve yürüyüş alanlarında da genel seslendirme sistemi kurulabilir.

Genel Seslendirme Sistemleri Nasıl Kurulur?

Genel seslendirme sistemlerinin kurulumunda öncelikle keşif işlemi yapılması gerekiyor. Sistemin kurulacağı alanda ses ya da müzik yayını yapılabilmesi için kurulum yapılacak bölgenin özellikleri ve büyüklüğü belirlenir. Bunun için kurulum yapan ekip ücretsiz keşif hizmeti veriyor. Daha sonra belirlemenin sonrasında ihtiyacı karşılayacak ses sistemleri belirlenir. Hoparlörün koyulacağı yerler ve sistemin kurulacağı tüm detaylar projelendirilir. Ardından ihtiyacınız olan sistem belirlenir ve gerekli montaj işlemleri yapılır.

Sistemdeki hoparlörler lokal alanlarda yapılan ses ve müzik yayınlarının duyulmasını sağlar. Ses ve müzik yayınını çevreye duyurabilmek adına merkez olarak belirlenen ye4re ses amplifikatörleri kurulur. Hoparlör ile amplifikatörlerin bağlantısı kablolu ya da kablosuz olarak yapılabilir. Montaj yapılacak sistemlerde kurulum yapacak ekip tüm çalışmaları profesyonel şekilde yerine getirir. Ayrıca sistemler elektrik kesintisi ya da güç kaybı durumunda çalışabilmesi adına özel olarak tasarlanır. Sistemin bakımı ve gerekli durumda yapılacak işlemler konusunda destek kurulum yapan firma tarafından verilmektedir. Genel seslendirme sistemleri uzun yıllar  boyunca sorunsuz olarak kullanabileceğiniz şekilde üretilmektedir.

Genel Seslendirme Sistemleri Avantajları Nelerdir?

Genel seslendirme sistemleri birçok yaşam alanında kullanılmaktadır. Bu sistemlerin açık ya da kapalı alanlar için birçok avantajı söz konusudur. Genel seslendirme sistemleri avantajları şu şekilde sıralanabilir;

 • Kamuya açık alanlarda insanlarla iletişim kurulabilmesi adına en uygun sistemlerdir.
 • Bir yaşam alanında yangın ya da diğer acil durumlarda insanların uyarılabilmesi için kullanılır. Bir olumsuzluk anında yapılan anonsla can kaybı en aza indirilebilir. Ayrıca insanların mekanı nasıl boşaltacakları da kolayca anlatılabilir.
 • İş yerlerinde kurulan genel seslendirme sistemleriyle tek bir merkezden tüm personeller yönlendirilebilir. Böylece koordine ve yönetim işlemi kolayca sağlanabilir.
 • Yaşam alanlarında insanlar için yayın yapılabilir. Müzik ve radyo yayını yapılarak insanların hoş vakit geçirmesi sağlanabilir.
 • Alışveriş merkezlerinde insanları sakinleştirici müzik yayınları yaparak firmadan daha fazla alışveriş yapılması sağlanabilir. İnsanların içeride daha fazla vakit geçirmesi sağlanabilir.
 • Alışveriş merkezlerinde müşterilerin kampanyalardan haberdar edilmesi için gerekli kolaylığı sağlar.
 • Otomatik kayıt yapılma özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde acil bir durumda yapılacak anonslar önceden kayıt altına alınır ve uzaktan da olsa tek bir tıklamayla anons yapılabilir.
 • Acil durum anlarına özel kayıtlar oluşturarak insanların yönlendirilmesi için ön hazırlık yapılabilir.
 • Açık alanlarda kontörlü sağlamak ve orada bulunan kişilere gerekli duyuru ve uyarıların yapılabilmesi için etkilidirler.
 • Belediyelerde halka yapılacak olan duyurularda son derece etkili bir sistemdir.
 • Toplu alanlarda uzak mesafeler arasında kontrol ve koordinasyonu sağlayacaktır.

Genel seslendirme sistemleri birçok konuda fayda sağlar. Özellikle geniş alanlarda koordinasyonun sağlanması adına en ekonomik ve etkili yöntemler arasındadır. Farklı özelliklere göre özel olarak geliştirilebilen son teknolojilerle kullanma şansınız vardır. İhtiyacınıza uygun bir genel seslendirme sistemiyle birçok sorununuza etkili çözümler bulabilirsiniz.

Call Now Button
Open chat