x
Ürünlerimiz

Yangın ihbar sistemi; bir yangın olması durumunda başlangıç aşamasında tespit gerçekleştirir ve ilgili birimleri müdahale için hemen uyarır. Yani ihbar sistemi sayesinde söndürme sistemleri farklı algılama elemanlarıyla ikaz edilir ve yangın anında tehlike yaratacak birimler devre dışı kalır. Böylece yaşam alanının tahliye edilmesi adına zaman kazanılabilir.

Yangın ihbar sistemlerinde farklı algılama elemanları sayesinde birçok durum için etkili çözümler üretebilirsiniz.  Günümüzde evlerde, ofislerde, fabrikalarda, alışveriş vermezlerinde, hastanelerde, okullarda, kamu kurumlarında ve daha birçok yaşam alanında yangın ihbar sistemleri tercih ediliyor. Sistemde bulunan yangın algılama paneli sayesinde yangın anında hemen sistem devreye gider. Bu sistemleri konvansiyonel ya da analog adresli olacak şekilde kurabilirsiniz.

Bazı alanlarda yangın ihbar sistemleri zorunludur. Bunun dışında isteğe bağlı olarak da yaşam alanlarına yangın ihbar sistemleri kurdurabilirsiniz. İhtiyacınıza, bütçenize ve talebinize uygun bir yangın ihbar sistemi seçerek yaşam alanlarınızı olası bir yangın anında can ve mal kayıplarından korumak için bir adım atabilirsiniz.

 

Yangın İhbar Sistemi Kullanım Alanları

Türkiye’de her yıl ortalama 20 bin kadar yangın oluyor.  Bu sayı her yıl bir önceki seneye göre %10 oranında artıyor. Görülen yangınların önemli bir bölümü elektrik kontağı kaynaklı oluyor. Yapıların malzemelerinin dayanıklı olmaması durumunda hem mal hem de can kaybı yaşanabiliyor.

Yangın ihbar sistemleri yangın anında hem can hem de mal kaybını önlemek adına tercih edilebilecek sistemlerdir. Evlerde, işyerlerinde, plazalarda, iş hanlarında, alışveriş merkezlerinde, hastanelerde, kamu kurumlarında ve daha birçok ihbar sistemleri sayesinde yangınların getireceği tüm olumsuz durumlara engel olabilirsiniz. Yangın ihbar sistemleri olası bir yangın anında hemen durumu tespit ediyor ve öncelikle sistemde kayıtlı kişilere hemen haber verilmesini sağlıyor. Daha sonra eş zamanlı olarak kolluk güçlerine de haber verilmesini sağlıyor. Yangının getireceği olumsuz durumlardan kurtulmak için her yaşam alanına uygun yangın ihbar sistemi tercih edilebilir.

 

Yangın İhbar Sistemi Nasıl Çalışır?

Yangın ihbar sistemleri duman dedektörlerinin dumanı ya da ısı değişimini algılamasıyla çalışır.  Dedektörler yangın ya da ısı değişimi algıladığı anda sesli olarak haber verir.  Ayrıca yangın söndürme konusunda destek olacak itfaiye birimlerine de sistem otomatik olarak haber verir. bunun yanında entegrasyonun yapılmasıyla yangın ihbar sistemleri yangın anında büyük sorunlara yol açacak sistemleri de devre dışı bırakır.

Konvansiyonel yangın ihbar sistemleri; sistemde yer alan algılama elemanlarının belli bölgelere ayrılmasından meydana gelir.  Panel kapasitesine göre bölge sayısı belirlenir. Dedektör bir algılama gerçekleştirdiğinde uyarı alınan bölge için bir uyarı sinyali gelir.

Analog yangın ihbar sistemleri; algılama sistemlerinde döngü hatlarının olduğu bir sistemdir. Panele göre döngü hattı sayısı ve kablolama mesafesi belirlenir.  Döngü hattı üzerinde yer alan algılama sistemleri gerekli uyarıyı vermektedir. Analog sistemler daha uygun maliyetli yangın ihbar sistemleridir.

 

Yangın İhbar Sistemi Avantajları Nelerdir?

Yangın en büyük afetlerden biridir. Yaşam alanlarımızda hiç aklımıza gelmeyecek nedenlerden dolayı yangın görülebilir ve bu yangın sırasında can ve mal kaybı söz konusu olabilir. Yangın ihbar sistemi avantajları şu şekilde belirtilebilir;

  • Yangın ihbar sistemleri, yangın başlangıç anında ısı değişimi ya da duman dedektörü sayesinde yangını algılar ve hemen gerekli uyarıları verir.
  • Erken uyarı özelliği sayesinde yangın anında yaşam alanının tahliyesi için zaman kazandırır. Böylece yangın kaynaklı can kayıpları en aza indirilebilir.
  • Yangın anında elektrik kaçakları gibi özel durumlar yangını büyütebilir. Yangın ihbar sistemleri yangın anında daha yüksek ölçüde zarar verecek bazı sistemleri devre dışı bırakır. Böylece yangının büyümesi engellenebilir.
  • Yangın ihbar sistemleri hemen gerekli söndürme ekiplerine haber verir. Bu sayede yangına büyümeden kısa süre içinde müdahale edilebilir.
  • Yangın ihbar sistemleri sayesinde yangına bağı mal kayıplarının da önüne geçilebilir.

 

Yangın İhbar Sistemi Çeşitleri

Yangın ihbar sistemleri ihtiyacınıza ve tercihinize göre farklı şekilde kurulmaktadır. Bütçenize, ihtiyacınıza ve yaşam alanınıza uygun yangın ihbar sistemi çeşitleri şu şekildedir;

  • Kontrol Panelleri

Yangın durumuna karşı binanın büyüklük derecesi, algılama ve uyan elemanların miktarı, ihtiyacı olan yardım kontrol röleleri ve müşteri ihtiyaçlarına göre farklı büyüklüklerde seçilebilir. En etkili yangın ihbar sistemleri arasında kontrol panelleri bulunur.

  • Dedektörler

Yangın ihbarına karşı dedektör seçimi önemlidir. Tercih edeceğiniz dedektör günlük hayattaki normal durumları ve yangın anlarını ayırt edebilmelidir. Sigara dumanı, buhar ya da depolanan ürün sebebiyle ortamda oluşan hazları gerçek yangından ayırt etme yeteneği olmalıdır. Ayrıca her dedektörün belli bir algılama alanı vardır. Dedektörlerin algılama alanlarına göre yerleştirilmesi doğru olur.

  • Yangın İhbar Butonları

Olası bir yangın anında alarm sistemlerini harekete geçirmek için personellere fırsat tanıyan sistemler yangın ihbar butonlarıdır. Yangın ihbar butonları, 30 metreden uzağa gitmek zorunda kalmadan 1.4 metre yüksekliğe engelleme olmadan monte edilmelidir.  Bu sistemler sayesinde alarm sistemlerini harekete geçirmeye başlayabilirsiniz.

  • Alarm Sirenleri

Alarm sistemleri sayesinde bir binada oturan tüm herkes alarm durumuna geçebilir ya da tahliye için gerekli uyarıyı alabilir. Alarm sistemleri yangın durumunda herkese kısa süre içinde haber verilmesini sağlayan işlevsel elektronik sirenlerdir.

 

Yangın İhbar Sistemi Nasıl Kurulur?

Yangın algılama sistemleri kurulumu merak edilen konuların başında geliyor. Yangın alarm sisteminin bulunmasının zorunlu olduğu yaşam alanlarında ya da isteğe bağlı kurulumlarda en doğru sonuçları alabilmek adına kurulumun sorunsuz gerçekleştirilmesi gerekiyor. Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik kapsamında yangın alarm sistemlerinin nasıl kurulması gerektiği detaylı şekilde anlatılıyor.

Yangın ihbar sistemlerinin kurulumu bina büyüklüğü, niteliği ve yangın riskine göre yapılmaktadır.  Yangın riskinin değerlendirilmesi sonrasında  hangi tip alarm sistemine ihtiyaç olduğu belirlenir. Daha sonra yapılan belirlemeler sonucunda sistemin nasıl kurulacağına karar verilir. Yanıcı ve yakıcı madde üretimi olan bir alanda yangın riski bir eve göre daha yüksektir.

Yangın algılama sistemleri kurulumunda profesyonel bir ekipten destek almak doğru olur.  Yangın ihbar sistemi kurulumu ve projelendirmesi konusunda deneyimli ekibimizden yardım alabilirsiniz. Ayrıca sistem kurulumundan sonra bakımı için de sizlere destek veriyoruz. Tüm kurulumlarımız  Binaların yangından korunmasına yönelik yönetmeliğe uygun şekilde yapılır.  Ekiplerimiz binanızın durumu, büyüklüğü ve ihtiyacına göre en doğru yangın ihbar sistemi çeşidini işlevsel şekilde kurmaktadır.

 

Yangın İhbar Sistemi Fiyatları Nedir?

Her yaşam alanının yangın riski ve büyüklüğüne göre ihtiyacı olan yangın ihbar sistemi farklıdır. Ayrıca binaların büyüklüğüne ve yangın riskine göre farklı büyüklükte yangın ihbar sistemi kurulması gerekiyor. Bu yüzden yangın ihbar sistemi fiyatları da değişiklik gösteriyor. Yaşam alanınız için bir yangın ihbar sistemi fiyatı almadan evvel inceleme yapılması gerekiyor.

Ücretsiz keşif hizmetimizden yararlanarak ekiplerimizin ihtiyacınız olan yangın ihbar sistemi fiyatlarını belirlemesini isteyebilirsiniz. Yapılan ücretsiz keşif uygulamasından sonra yangın ihbar sistemi için sizlere bir fiyat verilir.  Kullanılan malzeme, ürün kalitesi ve yangın ihbar sistemi türü kurulacak sistemin fiyatını belirleyecektir.  Yaşam alanınız için en uygun yangın ihbar sisteminin kurulması adına fiyat teklifi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Call Now Button
Open chat